Moje Tereszewo

Moje Tereszewo
Strona Moja Tereszewo to swoista wizytówka wsi w której zdobywamy jakże cenną wiedzę. Spisana przez naszych uczniów historia kościoła parafialnego oraz OSP i KGW jest zaczynem do dalszych poszukiwań naszej lokalnej tożsamości kulturowej oraz historycznej. Dla odwiedzających ten jakże uroczy zakątek gminy Kurzętnik dział „Moje Tereszewo” będzie stanowił syntetyczne systematycznie powiększane kompedium wiedzy. Działanie „Moje Tereszewo” stanowi integralną część projektu „Świat Fantazją Malowany”

  • Historia OSP w Tereszewie
  • Historia Kościoła Parafialnego pw. św. Antoniego z Padwy w Tereszewie
  • Historia KGW
  • Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Tereszewie

    Nasze Koło Gospodyń Wiejskich założone zostało w 1948 roku z inicjatywy Pani Teodozji Falkowskiej przy pomocy Powiatowego Związku ”Samopomocy Chłopskiej„. Pierwszą przewodniczącą Koła zastała nauczycielka tutejszej szkoły pani Adela Reszka. Na początku zapisało się 17 członkiń a zebrania odbywały się w szkole. Liczba członkiń wzrastała. W latach 1948-1976 funkcje przewodniczących Koła pełniły kolejno Panie: Agnieszka Oleniacz, Weronika Gaudecka, Krystyna Szczawińska, Waleria Stefańska, Kazimiera Witkowska, Stanisława Raczkowska.

    Działalność Koła zaczęła się rozwijać. Zarząd organizował wieczorki towarzyskie i zabawy taneczne, z których dochód przeznaczano na różne kursy m. in. pieczenia, haftowania, wyszywania, garmażeryjne, rybne i nabiałowe oraz masarskie. Zarząd koła zajął się rozprowadzaniem wśród członkiń piskląt : kurcząt, kaczek i gęsi. Koło od szeregu lat przygotowuje wieńce dożynkowe. W roku 1967 i 1977 dożynki gminne koło organizowało w Tereszewie, gdzie prezentowały dorodne warzywa i owoce.

    Wiadomości z początkowej działalności Koła są bardzo ogólne, gdyż nie zachowały się żadne protokoły ani inne dokumenty z tego okresu, a podane wyżej informacje zostały zabrane na podstawie ustnych relacji członkiń. Bardziej zapamiętana i ożywiona działalność kola datuje się od 1976 roku kiedy na zebraniu sprawozdawczo- wyborczym wybrano nowy zarząd w składzie:

    ·         przewodnicząca: Pani Henryka Olkowska

    ·         Sekretarz: Pani Elżbieta Paszkowska

    ·         Skarbnik : Pani Halina Milewska

    Zarząd Koła organizował wycieczki do atrakcyjnych miejscowości np. Warszawy, Gdańska, Ciechocinka, Niepokalanowa, Lichenia oraz wyjazdy do teatru do Olsztyna czy Grudziądza. Zaczęto uroczyście obchodzić ”Dzień Kobiet„. Nasze Kolo brało udział w konkursach m.in. ”Więcej warzyw, owoców i kwiatów„ , ”Więcej mleka wysokiej jakości„ . Były także organizowane wykłady, szkolenia prowadzone przez fachowców z różnych dziedzin. W 1986 roku na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym zastał zmieniony zarząd Koła, wybrano wówczas następujące osoby:

    ·         przewodnicząca: Pani Ludwika Borkowska

    ·         z-ca przewodniczącej: Pani Maria Wrzesińska

    ·         Sekretarz: Pani Mirosława Sosnowska

    ·         Skarbnik : Pani Teresa Pokojska

    Działalność w Kole jeszcze bardziej się ożywiła. Z każdego zebrania, posiedzenia i innych uroczystości zaczęto pisać protokoły, notatki i przechowywać w dokumentacji Koła. Liczba członkiń wówczas zwiększyła się do 95 osób. Koło współpracowało z OSP a na zebraniach często bywały pracownice WOPR-u, które prowadziły różne szkolenia, pokazy żywieniowe itp.

    Spotkania odbywały się w Ośrodku Nowoczesnej Gospodyni, które prowadziła przewodnicząca Koła. W tym czasie została również założona wypożyczalnia naczyń. Naczynia zakupiono z funduszy KGW, oraz z dofinansowania Rady Sołeckiej i Kółka Rolniczego.

    W 1987 roku po raz kolejny zorganizowano w naszej wsi dożynki gminne. Członkinie Koła wspólnie z KGW z Wielkich Bałówek przygotowały wieniec na dożynki centralne w Wąbrzeźnie, a za udział w korowodzie dożynkowym otrzymały nagrodę. Tradycją stało się organizowanie uroczystych spotkań z okazji ”Dnia Kobiet„ , ”Dnia seniora„ a także spotkań andrzejkowych i wigilijnych. Pamiętamy także o jubileuszach małżeńskich członkiń (25 i 50- leciach). Zachowujemy również pamięć o zmarłych członkiniach naszego Koła. Organizujemy i pomagamy w organizowaniu różnych imprez w naszej wsi, a także bierzemy udział w zawodach, festynach, wyjazdach, pokazach oraz przyjmowaniu pielgrzymów.

    W latach 90-tych rozszerzyła się współpraca, zaczęto organizować coraz więcej imprez , spotkań, festynów, pikników , w których uczestniczyły całe rodziny członkiń oraz strażacy. Warto wspomnieć o wznowionych spotkaniach z okazji nocy świętojańskiej, na których wspólnie śpiewano , palono ognisko, pieczono kiełbaski i puszczano wianki na wodę.

    W roku 2009 odbyło się kolejna zebranie sprawozdawczo – wyborcze, gdyż z funkcji zrezygnowały Panie na stanowisku sekretarza i skarbnika pozostały skład pozostał bez zmiana a więc:

    ·         przewodnicząca: Pani Ludwika Borkowska

    ·         z-ca przewodniczącej: Pani Maria Wrzesińska

    ·         Sekretarz: Pani Joanna Kroplewska

    ·         Skarbnik : Pani Mirosława Frydrych

    Koło przygotowuje wieńce dożynkowe i bierze udział w ocenie i konkursach gdzie zajmuje czołowe miejsca. I tak m.in. na:

    ·         Dożynkach Wojewódzkich w Kurzętniku w roku 2004 – zajęło II miejsce

    ·         Dożynkach Powiatowych w Bratianie w roku 2006 – III miejsce

    ·         Dożynkach Gminnych w Kurzętniku w roku 2007 – I miejsce a w Biskupcu na Dożynkach Powiatowych – II miejsce,

    ·         Dożynkach Gminnych zorganizowanych w naszej wsi w roku 2008 Koło zajęło II miejsce oraz otrzymało wyróżnienie za stoisko.

    ·         Dożynkach Gminnych w Brzoziu Lub. w 2010roku – I miejsce a w Nowym Mieście lub. Na Dożynkach Powiatowych – II miejsce

    ·         Dożynkach Gminnych w Sugajenku II miejsce

    ·         Dożynkach Gminnych w Szafarni III miejsce oraz II miejsce za stoisko dożynkowe

    W ostatnich latach powstało kilka nowych pomysłów na wspólne spędzanie wolnego czasu, m. in. ćwiczenia na sali w świetlicy lub w szkole, wycieczki i wyjazdy na basen, zimą są to kuligi i ogniska, przedświąteczne kursy florystyczne i warsztaty układania kompozycji i stroików, jednak nie jest to tylko zabawa ale także prace społeczno użyteczne takie jak porządkowanie świetlicy i placu wokół sali. Organizujemy ”Dni Rodziny„ , ”Dzień Dziecka„ , festyny, piesze pielgrzymki do Wardęgowa, warsztaty rękodzieła , na których wykonujemy koszyki, pudełka i inne ozdoby z gazet, udało nam się również zorganizować bal karnawałowy, na którym zbierano pieniążki dla niepełnosprawnego chłopca. Od trzech lat bierzemy udział w Turnieju Tłustoczwartkowym Siatkówki Kobiet i Mężczyzn organizowany przez szkołę podstawową. Wyjeżdżamy na kiermasze świąteczne, jarmarki wielkanocne, imprezy lokalne takie jak Dni Kurzętnik , Dni Drwęcy czy Wojewódzki Dzień Pszczelarza.

    Osiągnięć jak i zapału do pracy mamy coraz więcej. Jesteśmy zadowolone z naszej pięknej świetlicy, nowej wypożyczalni oraz przykładnej współpracy zarówno z naszymi strażakami jak i tutejszą szkoła podstawową. Obecnie nasze koło liczy 44 członkiń i 12 honorowych członkiń – seniorek.

Projekt Świat Fantazją Malowany realizowany jest dzięki współpracy LGD ZIEMIA LUBAWSKA oraz SP TERSZEWO dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik
  • Flaker
  • MySpace
  • RSS


Komentarze wyłączone.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone: © Szkoła Podstawowa w Tereszewie 2009 Kopiowanie materiałów bez zgody autora jest nielegalne.